Udostępnij:

bezplatne BADANIA w jarosławcu

01 maja 2019 roku, każda pełnoletnia osoba będzie miała możliwość wykonania bezpłatnych, anonimowych testów pod kątem obecności przeciwciał anty-HCV w Jarosławcu. Badania realizowane są w ramach Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych „Test na HCV – prosty krok do zdrowia” – inicjatywy, która ma na celu podniesienie wiedzy w zakresie HCV i wirusowego zapalenia wątroby typu C (WZW C) oraz zwiększenie wykrywalności wirusa wśród społeczeństwa, a w dłuższej perspektywie zmniejszenie jego występowania.

Osoby zainteresowane wykonaniem bezpłatnego testu zapraszamy 01 maja 2019 roku do Jarosławca (Punkt Informacji Turystycznej) w godz. 14:00 – 17:00.

Ponadto wcześniej będzie można wykonać badania w:


  • Postominie 28 kwietnia 2019 roku w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Postominie w godzinach od 12:30 do 16:00,
  • Łącku 1 maja 2019 r. w godzinach 10:00 - 13:30 podczas Biegu Śladami Bogusława X (teren przy jeziorze Wicko).

HCV 2019

Zakażenie HCV powoduje wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW C). Jest to przewlekła, zapalna choroba wątroby, która u około 20% pacjentów po wielu latach może doprowadzić do całkowitego zniszczenia  narządu: marskości, niewydolności, wreszcie do raka wątrobowokomórkowego. Szacuje się, że w Polsce zakażonych HCV jest około 150 tys. osób.

Wirus przenosi się przez kontakt z krwią i drogą płciową. Do zakażenia może dojść, gdy do krwiobiegu zdrowej osoby dostanie się krew osoby zakażonej HCV. Narażone są więc wszystkie osoby, które kiedykolwiek poddawały się różnego rodzaju zabiegom. Do sytuacji naruszających ciągłość tkanek może dojść podczas:

  • zabiegów medycznych, np. operacji, przetoczenia krwi (szczególnie przed 1992 rokiem);
  • drobnych zabiegów ambulatoryjnych, np. stomatologicznych;
  • zabiegów kosmetycznych i upiększających, np. wykonywania tatuażu, zabiegów medycyny estetycznej, akupunktury;
  • przyjmowania dożylnie, nawet incydentalnie, środków odurzających.

Należy pamiętać, iż podczas wieloletniego, często bezobjawowego przebiegu zapalenia wątroby, w organizmie chorego dokonują̨ się wyniszczające zmiany, a sam chory – nieświadomy swojej infekcji – może być źródłem nowych zakażeń. Jedyną możliwością uniknięcia następstw obecności wirusa HCV w organizmie jest jego wczesna diagnostyka, jak i skuteczna terapia. Pierwszym krokiem jest wykonanie szybkiego i prostego w użyciu testu kasetowego, co pozwoli na uzyskanie wyniku już po kilku minutach.

Takie właśnie bezpłatne testy kasetowe będą wykonywane przez wykwalifikowany personel medyczny na terenie Gminy Postomino.

Więcej informacji o programie http://www.testnahcv.com.pl/

jaroslawiec

Informacja: Gmina Postomino

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine