Udostępnij:

skansen 1

Nowa atrakcja w gminnej przestrzeni, czyli skansen w starym młynie w odległej o 5 kilometrów od Jarosławca miejscowości Naćmierz.

Ocalić od zapomnienia… taka jest idea nowego, ciekawego, lokalnego pomysłu, jakim jest skansen wiejski w starym młynie w Nacmierzu. Otwarcie odbyło się na początku lipca 2020 r. i już widać, że cieszy się sporym zainteresowaniem, chociaż nie jest to dobry czas dla turystyki.

skansen 2


- To kolejna inicjatywa rodziny Zawadów z Jarosławca – mówi Roman Zawada - przewodnik, kustosz i pasjonat „staroci”. Głównym inicjatorem pomysłu był Mieczysław Zawada - brat, który od dawna zbierał różne zabytkowe przedmioty. Bywało, że uzyskiwał informację od znajomych, od innych kolekcjonerów i… nabywał. Wreszcie kolekcja nabrała tak sporych rozmiarów i dobrze się stało, że mogła już ujrzeć światło dzienne.

Skansen „Stary Młyn” w Nacmierzu mieści się prawie w centrum wsi, właśnie w starym młynie, który powstał w 1928 r. w pobliżu miejsca, gdzie dawniej stał wiatrak. W trakcie zwiedzania trzeba uruchomić wyobraźnię i prześledzić cały cykl produkcyjny, aby zobaczyć jak z ziaren zboża produkowano mąkę pszenną i żytnią. Oryginalne wnętrza i maszyny, a nawet resztki mąki z ostatniego przemiału nadają temu miejscu właściwego charakteru. Tu czuje się upływ minionego czasu, ale też podziwia rozwiązania technologiczne.

skansen 3

- Budynek ten ma blisko 100 letnią historię, ostatnie przemiały robione były pod koniec lat 90 minionego wieku. Maszyny i sam budynek są w całkiem dobrym stanie. Oprócz elementów związanych z młynarstwem znajdują się tu również ciekawe przedmioty użytku codziennego, medale, księgi (najstarszy egzemplarz to niemiecka Biblia licząca ponad 300 lat).

Skansen związany jest nieodłącznie z historią naszych ziem; można zobaczyć tabliczkę ze sklepu kolonialnego w Nacmierzu, dokumenty świadczące o wcześniejszych mieszkańcach, ale także stare radia, żelazka z duszą, a najcenniejszym jest grot z epoki brązu.

To ważny moment w historii naszej gminy – mówi autorka tekstu. Dobrze, że w gminie Postomino powstało takie miejsce, gdzie można gromadzić, oglądać i uczyć się o życiu, o pracy naszych dziadków. To miejsce ocali od zapomnienia dziedzictwo kulturowe ziemi, która dawała życie i pracę naszym przodkom. Pokazuje też złożoność historyczną Ziem Odzyskanych.

skansen 4

Skansen czynny jest każdego dnia od 10 do 19. Grupy są oprowadzane co godzinę; warto umówić się wcześniej z p. Romanem – tel. 509 244 532.

Ceny biletów: od 15 zł indywidualny, 12 zł – rodzinny i 10 zł – grupowy.

Byłam, zobaczyłam, polecam.

Teresa Rysztak

Podziel się informacją

Masz ciekawą informację? Widziałeś coś nadzwyczajnego? Zrobiłeś świetne zdjęcie?

Podziel się z nami swoją informacją o Jarosławcu, prześlij zdjęcie:

biuro@jaroslawiec24.pl

baner-facebook-jar24

Pogoda w Jarosławcu

zakatek baner sponsor

sponsor

Facebook

Template by JoomlaShine